Виховна робота



ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА. ЗАСОБИ ПОЖЕЖОГАСІННЯ
ШАНОВНІ УЧНІ! ТРАДИЦІЙНО У КВІТНІ В ДПТНЗ «ШОСТКИНСЬКЕ ВПУ» ПРОХОДЯТЬ ВИХОВНІ ЗАХОДИ ЩОДО ПРОВЕДЕННЯ МІСЯЧНИКА З ОХОРОНИ ПРАЦІ ТА БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ. ДОТРИМУЙТЕСЯ ПРАВИЛ БЕЗПЕКИ!
ВІДЕО ДЛЯ ПЕРЕГЛЯДУ!
https://www.youtube.com/watch?v=H_LNbvObeH8
https://www.youtube.com/watch?v=D241rZ6RhdU
https://www.youtube.com/watch?v=bRezik8LHtA

Вогонь здавна супроводжує людину, дає тепло, допомагає зберігати від псування продукти харчування, очищати поля від бур'янів, отримувати метал. Х символом, соціальним згуртовуючим чинником. Однак вогонь, що вийшов з-під контролю, здатний спричинити значні руйнівні і навіть смертоносні наслідки.
Пожежа – процес неконтрольованого горіння поза визначеним для цього місцем, що поширюється у часі і просторі.
Пожежа знищує матеріальні цінності, загрожує життю та здоров'ю людей, довкіллю. Проблема пожеж стає глобальною за своїми масштабами, торкаючись не тільки національних, а й міжнародних інтересів. Про це свідчать катастрофа на Чорнобильській АЕС, тривалі пожежі на нафтових об'єктах Іраку як наслідок війни у Перській затоці, горіння великих лісових масивів. Щорічно на Землі виникає 7 млн пожеж. Згідно зі статистичними прогнозами, у світі протягом року може загинути на пожежах 225 тис. осіб, 2 млн 250 тис. – отримати каліцтво, 4,5 млн – тяжкі опікові травми.
Пожежна безпека – стан об'єкта, за якого з регламентованою ймовірністю унеможливлюються виникнення і розвиток пожежі та вплив на людей її небезпечних чинників, а також забезпечується захист матеріальних цінностей.
Основними напрямами забезпечення пожежної безпеки є усунення умов виникнення пожежі та мінімізація її наслідків. Пожежа виникає за одночасної наявності горючої речовини, джерела займання та окисника (кисню, повітря), що разом утворюють горюче середовище. Якщо вилучити або заблокувати будь-який із цих чинників, то пожежі не буде. На цьому ґрунтуються основні напрями попередження пожеж та способи пожежогасіння.
У приблизно 90% випадків до пожеж призводять: необережне поводження з вогнем; порушення правил монтажу та експлуатації електроустаткування і побутових електроприладів; порушення правил монтажу та експлуатації приладів опалення і теплогенеруючих установок; підпали; пустощі дітей із вогнем; несправність виробничого устаткування.
Отже, забезпечення пожежної безпеки є обов'язковою складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб, працівників підприємств, установ, організацій і підприємців. Органи державного пожежного нагляду контролюють стан пожежної безпеки, вдаючись до різних санкцій (відмова у виданні дозволу на початок роботи або оренду приміщень, штрафи, призупинення експлуатації приміщень, споруд, устаткування, об'єктів тощо).
Відповідно до Правил пожежної безпеки в Україні до основних організаційних заходів із її забезпечення належать:
– визначення обов'язків посадових осіб щодо гарантування пожежної безпеки;
– призначення відповідальних за пожежну безпеку окремих будівель, споруд, приміщень, дільниць тощо, технологічного та інженерного устаткування, а також за утримання та експлуатацію наявних технічних засобів протипожежного захисту;
– встановлення на кожному підприємстві (установі, організації) відповідного протипожежного режиму;
– розроблення і затвердження загальнооб'єктової інструкції про заходи пожежної безпеки та відповідних інструкцій для всіх вибухопожежонебезпечних та пожежонебезпечних приміщень, організація вивчення цих інструкцій працівниками;
– розроблення планів (схем) евакуації людей на випадок пожежі;
– встановлення порядку (системи) оповіщення людей про пожежу, ознайомлення з ним усіх працівників;
– визначення категорій будівель та приміщень за вибухопожежною та пожежною небезпекою відповідно до вимог чинних нормативних документів, встановлення класів зон за Правилами улаштування електроустановок;
– забезпечення територій, будівель та приміщень відповідними знаками пожежної безпеки, табличками із зазначенням номера телефону та порядку виклику пожежної охорони;
– створення та організація роботи пожежно-технічних комісій, добровільних пожежних дружин і команд.
Комплексна реалізація цих заходів дає змогу запровадити протипожежний режим.
Протипожежний режим – комплекс загальнообов'язкових норм поведінки, правил виконання робіт та експлуатації об'єкта (виробу), спрямованих на гарантування його пожежної безпеки
Він є основою системи пожежної безпеки – комплексу організаційних заходів і технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежі та збиткам від неї. Пожежобезпека об'єкта – стан об'єкта, за якого з регламентованою ймовірністю виключається можливість виникнення і розвитку пожежі, а також забезпечується захист матеріальних цінностей. Рівень забезпечення пожежної безпеки – кількісна оцінка попереджених збитків у разі можливої пожежі.
Імовірність виникнення пожежі (вибуху) в пожежо- небезпечному об'єкті визначають на етапах його проектування, будівництва й експлуатації. Для оцінювання ймовірності виникнення пожежі (вибуху) на діючих підприємствах або об'єктах, що споруджуються, у будівлях необхідно мати статистичні дані про різні пожежовибухонебезпечні події. Ймовірність виникнення пожежі (вибуху) у проектованих об'єктах визначають на підставі показників надійності елементів (складових) об'єкта, що дає змогу обчислити ймовірність ситуацій, які можуть призвести до реалізації пожежовибухонебезпечних подій.

Аналіз пожежної небезпеки полягає у визначенні наявності горючих речовин і можливих джерел запалювання, ймовірних шляхів поширення пожежі та необхідних засобів пожежогасіння.
Теплові джерела запалювання різноманітні, наприклад, навіть звичайний графин із водою, залишений на підвіконні, може стати оптичною лінзою і запалити портьєру. Однак до основних джерел запалювання належать: відкритий вогонь; розжарені продукти горіння та нагріті ними поверхні; теплові прояви електричної, механічної, сонячної та ядерної енергій, а також хімічних реакцій; інші джерела запалювання.
У побуті відкритий вогонь використовують для опалення, нагрівання, приготування їжі та, в окремих випадках, для освітлення, на промислових підприємствах – згідно з умовами технологічного процесу (вогневі печі та топки, факели для спалювання газів, паяльні лампи, газові різаки та ін.). Відкритий вогонь має достатню температуру та запас теплової енергії, що можуть спричинити горіння всіх видів горючих речовин і матеріалів. Тому основним захистом від нього є ізоляція від зіткнення з ним горючих речовин.
Багато пожеж виникає внаслідок несправностей та порушень правил експлуатації електротехнічних, електронагрівальних приладів, пристроїв і устаткування, від коротких замикань в електричних ланцюгах; перегрівання та займання речовин і матеріалів, розташованих близько до нагрітого електроустаткування; струмових перевантажень проводів та електричних машин; великих перехідних опорів тощо.
Пожежонебезпечне підвищення температури внаслідок перетворення механічної енергії на теплову спостерігається у разі ударів твердих тіл (з виникненням іскор або без них ); поверхневого тертя тіл під час їх взаємного переміщення; стиснення газів та пресування пластмас; механічного оброблення твердих матеріалів різальними інструментами.
Перебіг хімічних реакцій із значним виділенням теплової енергії супроводжується потенційною небезпекою пожежі або вибуху, оскільки виникає неконтрольоване розігрівання реагуючих, новоутворюваних чи тих, що перебувають поряд, горючих речовин. Різні хімічні сполуки в контакті з повітрям, водою чи в разі взаємодії можуть стати причиною пожежі. Трапляються випадки, коли сонячні промені, що концентруються за допомогою оптичних приладів, утворюють досить потужні теплові джерела, здатні спричинити займання груп горючих речовин і матеріалів.
Залежно від агрегатного стану та ступеня подрібненості речовин, горюче середовище можуть утворювати тверді речовини, легкозаймисті та горючі рідини, горючий пил і гази. Тверді горючі речовини можуть горіти безпосередньо у будівлях, приміщеннях, машинах та апаратах (паперові книжкові фабрики, деревообробні комбінати, швацькі підприємства, склади та квартири).
Отже, аналіз пожежної небезпеки будівель, приміщень, технологічного устаткування тощо повинен дати відповіді на питання: де, за яких умов і в який спосіб може виникнути пожежа, як вона розвиватиметься, до чого це призведе. Кінцевою метою такого аналізу має бути максимально можливе виключення потенційних джерел запалювання, зведення до мінімуму горючого середовища, встановлення такого рівня протипожежного режиму, за якого ймовірність виникнення пожежі та масштаби її наслідків будуть найменшими.
асоби пожежогасіння: шанцевий інструмент, вогнегасники, ручний пожежний інвентар

Вогнегасні засоби
Вода. Основний ефект гасіння - охолодження горючих предметів нижче температури горіння. Недоліки гасіння водою: замерзання води при від'ємних температурах; вода не гасить горючі рідини з температурою кипіння нижче 800С; спричиняє значні збитки для обладнання та будівель; при гасінні електрообладнання можливе враження електричним струмом; погано змочує деякі волокнисті і тверді речовини, тому при їх гасінні водою ефект відсутній.
Піна буває хімічна та повітряно-механічна. Хімічна піна складається з бульбашок вуглекислого газу, повітряно-механічна -містить бульбашки повітря. Вогнегасна дія піни - охолодження верхнього шару та ізоляція горючих предметів від атмосферного повітря. Піна не застосовується для гасіння електрообладнання під напругою та таких активних речовин як калій, натрій, сірковуглець, з якими вона вступає в реакцію.
Вуглекислота (СО2) використовується, в основному, для гасіння електроустановок. Вуглекислотою не можна гасити етиловий спирт, в якому вона розчиняється, а також целулоїд, терміт, що горять без доступу повітря. При гасінні вуглекислотою у закритих приміщеннях концентрація СО2 зростає, що небезпечно для життя.

Порошки. Порошкова хмара створює захист від теплового випромінювання, тому пожежу можна гасити без спеціальної захисної одежі. При потраплянні порошків на розжарені предмети відбувається розклад солей та виділення негорючих газів, що підсилює вогнегасну дію порошку. Проте, в закритих приміщеннях при гасінні порошками створюється висока запиленість повітря, порошки також мають слабкий охолоджуючий ефект, що може призвести до повторного загорання.






"КНИЖКИ, КНИЖКИ, ДУШІ МОЄЇ ДРУЗІ..."

Через пандемію коронавірусної інфекції COVID-19 життя мільйонів людей у всьому світі кардинально змінилося. Воно стало схожим на якийсь фантастичний триллер: не можна бачитися з друзями, відвідувати рідних, виходити без крайньої потреби на вулицю, кількість інфікованих та померлих дуже швидко зростає, черговою жертвою вірусу може стати будь хто... Не дивно, що у таких умовах люди відчувають дискомфорт та стрес. 
Покращити настрій і емоційний стан допоможе читання. Дослідники довели, що читання може до 68% знизити стрес – це ефективніше, ніж антистресова дія спокійних прогулянок чи прослуховування музики. "Втеча від реальності" внаслідок занурення в книгу будь-якого жанру допомагає відсунути неспокій і турботи на другий план, бо мозок не здатен концентруватися на кількох предметах одночасно. 
Про здатність читання заспокоїти людину висловився свого часу англійський письменник-фантаст Ніл Гейман: "Якби ви опинилися у безвиході ... і хтось запропонував би вам тимчасову втечу, невже ви б не скористалися нею? Література ... відкриває двері та показує сонячне світло, що дає вам місце, куди можна піти, де ви все контролюєте, де ви із людьми, з якими ви хочете бути. І книжки – це реальні місця, навіть не сумнівайтеся в цьому".
Однак, не всі люди мають вдома книжки для читання, а реальні бібліотеки під час карантину зачинені. У такій ситуації можна скористатися бібліотеками віртуального простору. 
Друзі, до вашої уваги добірка безкоштовних Інтернет-ресурсів для книголюбів: читайте онлайн, завантажуйте на свої пристрої, слухайте книжки! Бережіть себе, дотримуйтесь рекомендацій медиків, не порушуйте правил карантину та будьте здорові!

БЕЗКОШТОВНІ ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ ДЛЯ КНИГОЛЮБІВ:
КНИЖКИ УКРАЇНСЬКОЮ
Diasporiana українська діаспорна електронна бібліотека.
E-bookua.org.ua скачати електронні книги українською безкоштовно.
JavaLibre. Бібліотека книг українською мовою.
твори різних за жанром і часом українських письменників-класиків і сучасних авторів.
SHIFT Library CMS Е-бібліотека української та зарубіжної літератури українською мовою.
UkrBooks.com українська та світова література.
АудіоКниги українською. Аудіокниги онлайн.
Бібліотека кошового писаря. Українська поезія.
Букнет. Літературна платформа для читання і публікації книг. Читати книги онлайн безкоштовно.
"ВІДКРИТА КНИГА" OpenBook безкоштовна електронна бібліотека класики української та світової літератури.
ПОЕТИКА: Бібліотека Української Поезії Найпопулярніша в Інтернеті поетична бібліотека українською мовою.
СЛУХАЙ. Бібліотека аудіокниг українською мовою.
УкрЛіб: Бібліотека Української Літератури
Найбільша онлайн бібліотека української та світової літератури українською мовою.
УКРЛІТ.ORG публічна електронна бібліотека української художньої літератури.
Флибуста. Книжное братство. Книжки українською мовою.
Чтиво. Вільна онлайн-бібліотека україномовної літератури.

КНИЖКИ ДЛЯ ДІТЕЙ
UA:Казки. Радіо хвиля авторських казок українською мовою для дітей.
Весела Абетка. Люби - рідне, читай - українське!
Дерево Казок - казки для дітей та дорослих. Безкоштовний архів авторських та народних казок, написаних українською мовою. Читати та слухати казки онлайн.
Електронна бібліотека НБУ для дітей. У фонді Національної бібліотеки України для дітей є багато книжок, які збереглися в країні у одиночних примірниках і зберігаються у зібранні рідкісних і цінних видань.
Українська казка. Читати онлайн.
Читанка. Дитяча публічна онлайн-бібліотека.

КНИЖКИ РОСІЙСЬКОЮ
Reading-Books. Онлайн библиотека. Читаем книги бесплатно.
Альдебаран. Электронная библиотека книг. Скачать книги бесплатно или читать онлайн.
Библиотека классической литературы. Бесплатно скачать книги.
Большая Одесская Библиотека. Читаем онлайн. Образовательный некоммерческий проект.
Русская виртуальная библиотека. Произведения русской классики.
Русская фантастика. Книжная полка. Самая полная коллекция русскоязычной фантастики в Интернете.
Флибуста. Книжное братство Бесплатная некоммерческая онлайн-библиотека.
Тетяна ЖАДАН,
бібліотекар ДПТНЗ "Шосткинське ВПУ

Комментариев нет:

Отправить комментарий

18 травня 1944 року розпочалася операція з депортації кримських татар. У цей день вшановують пам'ять жертв цього злочину (під ...